הסכם יחסי ממון

במציאות הנוכחית, בו זוגות רבים אשר נישאים ובסופו של דבר נפרדים או מתגרשים, קיימת משמעות רבה לחתימה על הסכם ממון לפני  הנישואים.

 הסכם שכזה מאפשר לבני הזוג להחליט מה יהיו זכויותיהם לגבי הנכסים לאחר פרידה במצב רגוע.

 בזמן גירושים קיימים לרוב סערת רגשות, כעסים ומתחים אשר מקשים להגיע להחלטה ביישוב הדעת על אופן חלוקת הנכסים.

 הסכם ממון שנערך טרום נישואים, מאפשר החלטה שקולה אם יידרשו לכך בעתיד.

מה כולל הסכם ממון טרום נישואים?

בהסכם ממון וחלוקת נכסים טרום נישואים ניתן להחליט על אופן חלוקת הרכוש בין בני הזוג לאחר הפרידה.

במסגרת ההסכם ניתן להחליט מה יעשה לגבי רכוש שהיה של כל אחד מבני הזוג לפני הנישואים ואיחוד ענייניהם הכספיים, וכן כיצד הנכסים והממון שנצברו בעת תקופת הנישואים יחולקו לאחר הפרידה.

גם כאשר מדובר בזוג צעיר כאשר כל אחד מהם אינו נכנס לקשר הנישואים עם נכסים או ממון רב, במסגרת הסכמי הממון הנערכים לפני הנישואים נלקחים בחשבון גם נכסים עתידיים שיתווספו לאחר הנישואים.

 במסגרת נכסים אלו ישנם נכסים דוגמת רכוש משותף, נכסי נדל”ן ובתי מגורים, רכבים,  מתנות, זכויות פנסיוניות, תכניות חסכון וכל נכס אחר שבני הזוג עתידים לצבור, כולל נכסי מוניטין.

חוקי המדינה קובעים חלוקת רכוש בין בני הזוג במידה ולא נערך הסכם ממון בניהם.

 החשיבות של עריכת הסכם ממון לפני הנישואים היא באפשרות להתאים את ההסכם למצבם הספציפי של שני בני הזוג.

 אם, למשל, קיימת החלטה מודעת כי צד אחד יהיה אחראי על גידול הילדים וניהול משק הבית בעוד הצד השני יהיה אחראי על עבודה וקריירה מחוץ לבית, אזי ניתן לכמת זאת במסגרת הסכם ממון טרום נישואין באופן שבו קיימת חלוקה שוויונית גם של סכומי הפנסיה שהצטברו עבור בן הזוג שעבר מחוץ לבית כך שמחצית מהם תלך לאותו בן זוג שדאג לניהול הבית ושחרר את בן הזוג לעסוק בפיתוח הקריירה.

 דוגמה נוספת היא מצב בו אחד מבני הזוג מביא איתו לקשר נכס משמעותי קודם, למשל רכב או דירה.

 בהסכם ממון שנערך לפני הנישואים ניתן לקבוע כי חלוקת הנכסים לאחר פרידה לא תכלול את אותם נכסים אישיים אשר כל אחד מבני הזוג הביא עמו למערכת היחסים לפני הנישואים.

כאשר הדברים נוגעים לילדים, ודאי לילדים עתידיים של בני הזוג, לאחר פרידה ההחלטה לגבי כל הקשור בילדים (כולל גובה דמי מזונות הילדים) נתונה בידי בית המשפט לענייני משפחה או בית דין דתי בלבד ולרוב מסתמכת על טיעון “טובת הילד”.

 טובת הילד אינה ידועה בזמן החתימה על הסכם ממון עוד לפני הנישואים ולידת הילדים ולכן לא יכול להיות לה תוקף חוקי.

הסכמי ממון לפני הנישואים יכולים להיות מאומתים אצל נוטריון או מאושרים בבית המשפט או בית דין דתי.

ההבדל שבין אימות ואישור הסכם הממון

כאשר ישנה כוונת נישואים (בקרוב) ניתן לערוך הסכם ממון ולאשרו אצל נוטריון.

כאשר קיים רצון לחתום על הסכם ממון לאחר הנישואים, ניתן לאשר הסכם כזה רק על ידי בית המשפט לענייני משפחה או בית דין דתי.

גם אם הסכם ממון נחתם לפני הנישואים וקיים רצון לערוך בו שינוי לאחר הנישואים – יש לקבל תחילה אישור של בית המשפט לכך לפני קבלת תוקף חוקי לשינוי שנערך.

אותו הדבר נכון גם למקרה של רצון לבטל את הסכם הממון – רק באישור של בית המשפט.

מטרת האימות והאישור של הסכם הממון היא אותה המטרה: להבטיח כי שני הצדדים מבינים בדיוק על מה הם חותמים, להבטיח כי החתימה נעשית מרצון חופשי וללא כפייה כלשהי והבטיח כי הדברים הנאמרים בהסכם הם חוקיים ואינם מנוגדים ודורסים את הצד החלש בהסכם.

 יכול להיות שהעו"ד  יתרגם את ההסכם בזמן הקראת ההסכם לאחד או שני הצדדים במידה והדבר דרוש ובוודאי עליו לבאר סוגיות ושאלות העולות ביחס לכתוב בהסכם.

בני זוג נחשבים נשואים לעניין חוקי הממון במידה והם נישאו בארץ בנישואים דתיים המוכרים על ידי בתי הדין הדתיים המתאימים או במידה ונישאו בנישואים אזרחיים בחו”ל ונרשמו כנשואים במשרד הפנים.

 במצבים בהם בני הזוג הם בגדר ידועים בציבור, או שמדובר בבני זוג חד מיניים – ניתן לערוך הסכם ממון אצל עו"ד הבקיא בדיני משפחה ולאמתו אצל נוטריון, אולם תוקף ההסכם הוא כשל חוזה לכל דבר ואין לו את המעמד המיוחד של הסכמי ממון במסגרת נישואים.

 גם בנושא הזה כדאי להיזהר: אם בני זוג שהם ידועים בציבור ואין בכוונתם להינשא עורכים הסכם ממון ולאחר מספר שנים מחליטים בכל זאת להינשא בנישואים דתיים או אזרחיים, רצוי שיקבלו אישור של ההסכם בבית המשפט כיוון שתוקף ההסכם שחתמו עליו בזמנו פג כאשר ישנה כוונת נישואים.

האם ניתן לבטל את הסכם הממון לאחר הפרידה?

קשה מאד לבטל את הסכם הממון לאחר הפרידה, גם אם הנסיבות השתנו מאד מאז ההסכם נחתם.

 טענות שיהיו לא קבילות כטענות לביטול ההסכם: שינוי הנסיבות, אי הבנה של סעיפי ההסכם המקוריים, חוסר מודעות לסעיפים בהסכם וכן חתימה על ההסכם תחת לחץ או כפייה.

טיעונים שיכולים להביא לביטול הסכמי ממון לאחר פרידה כולל הכנסת סעיפים שאינם בעלי תוקף חוקי להסכמי הממון (כמו קביעת הסדרי ראייה לילדים עתידיים) וכן נושאים של הסתרת מידע.

 במידה והתגלה מידע הנוגע לרכוש אחד מבני הזוג, מידע שהוסתר בעת החתימה על הסכמי הממון מבן הזוג השני, אזי תוקפו של הסכם הממון יכול להיות מוטל בספק ובית המשפט רשאי לקבוע שהוא אינו תקף.

למרות הסיכונים קיימים יתרונות רבים לעריכת הסכם ממון טרום נישואין , במיוחד אחד המתמחה בדיני ממון ומשפחה.